Yogaya Başlarken

Metin Arası Seperatör

Yogaya yeni başlıyorsanız mutlaka buraya göz atmalısınız...

Yoga nedir?

Yoga, binlerce yıl önce ortaya çıkmış bir felsefe, bir yaşam biçimidir. Yoga sözcüğü Sanskritçe “birleştirmek veya bütünleşmek” anlamına gelir. Yoga, bedeni, zihni ve ruhu eğiten, huzur veren ve kişinin kendini tanımasını sağlayan, dünyadaki en eski kişisel gelişim metodudur.

Yoga, bir taraftan gevşeme, farkındalık ve sükunet potansiyelini arttırırken, diğer taraftan da düzenli yapılan uygulamalarda, disiplin, güç, dayanıklılık kazanmanıza ve kendinizi kontrol edebilme potanisyelinizi geliştirmeye yardımcıdır.

Bedeni iyileştiren, zihni anlaşılır kılan ve ruhu özgürleştiren kadim bir uygulama olan Yoga, düzenli pratik alışkanlığıyla beraber sinir sistemini sakinleştirip güçlendirmekte, iç organlara doğru kan akımını arttırmakta,hücrelere daha fazla oksijen getirmekte ve daha huzurlu bir hale gelmemizi sağlamaktadır.

Yoga bir spor değildir. Sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel ve ruhsal bir çalışmadır. Yoga bir din değildir. Yoga sizi kendinizi tanımaya ve içinizdeki “öz”ü bulmaya davet eden felsefik, fizyolojik bir sistemdir. Yoga için belirli bir beden tipi yoktur. Yoga yapmak için esnek olmak zayıf olmak fit olmak gerekli değildir. Yoga herkes içindir, her beden tipi Yoga yapabilir.

Derse Gelirken Ne getirmeli? Ne giymeliyim?

Hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayacak, çok sıkı veya çok bol olmayan, içinde rahat hissedeceğiniz kıyafetler sizi rahat ettirecektir.

Yoga dersleri yalın ayak yapılır. Ders sonunda yapılan derin dinlenme zamanında giymek için ise dilerseniz çoraplarınızı yanınızda getirebilirsiniz.

Yoga derslerinde kullanılan mat, blok, kemer, bolster, battaniye gibi malzemeler stüdyomuzda bulunmakla birlikte dilerseniz kendi malzemelerinizi de getirebilirsiniz.

Derslere gelmeden önce ne yapmalıyım?

Mümkünse derslerden 1 – 2 saat önce yemek yememiş olmak tercih edilmelidir.

Ders başlamadan 10 dakika öncesinde stüdyoda olmak önerilir.

Belirli bir rahatsızlığınız var ise lütfen kayıt esnasında, gün içinde gelişmiş bir rahatsızlığınız var ise eğitmenimiz ile dersten önce durumunuzu paylaşmanız önerilir.

Ders başladığında ve Sonrasında ne Yapmalıyım? 

Ağır parfüm, kolonya,yağ karışımlarını başkalarını rahatsız etmemek ve alerjik bir reaksiyona sebep olmamak açısından kullanmamak

Ter ve ayak kokusu gibi bedensel kokular için gerekli önlemleri almak

Cep telefonunzu sesiz, kapalı bir biçimde soyunma odasında/müdüriyete bırakmak

Ders sırasında önemli bir şey olmadığı sürece konuşmamayı tercih etmek

Desten çıkmanız gereken durumlarda kimseyi rahatsız etmeden çıkmak

Sizden sonra gelecek kişiler için malzemelerinizi uygun şekilde toplayıp yerlerine koymak

Stüdyo matlarını kullanıyorsanız ders sonrasında silmek