Yogaya Başlarken

Metin Arası Seperatör

Yogaya yeni başlıyorsanız mutlaka buraya göz atmalısınız...

Yoga nedir?

Yoga, binlerce yıl önce ortaya çıkmış bir felsefe, bir yaşam biçimidir. Yoga sözcüğü Sanskritçe “birleştirmek veya bütünleşmek” anlamına gelir. Yoga, bedeni, zihni ve ruhu eğiten, huzur veren ve kişinin kendini tanımasını sağlayan, dünyadaki en eski kişisel gelişim metodudur.

Yoga, bir taraftan gevşeme, farkındalık ve sükunet potansiyelini arttırırken, diğer taraftan da düzenli yapılan uygulamalarda, disiplin, güç, dayanıklılık kazanmanıza ve kendinizi kontrol edebilme potanisyelinizi geliştirmeye yardımcıdır.

Bedeni iyileştiren, zihni anlaşılır kılan ve ruhu özgürleştiren kadim bir uygulama olan Yoga, düzenli pratik alışkanlığıyla beraber sinir sistemini sakinleştirip güçlendirmekte, iç organlara doğru kan akımını arttırmakta,hücrelere daha fazla oksijen getirmekte ve daha huzurlu bir hale gelmemizi sağlamaktadır.

Ne değildir?

Yoga bir spor değildir. Sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel ve ruhsal bir çalışmadır. Yoga bir din değildir. Yoga sizi kendinizi tanımaya ve içinizdeki “öz”ü bulmaya davet eden felsefik, fizyolojik bir sistemdir. Yoga için belirli bir beden tipi yoktur. Yoga yapmak için esnek olmak zayıf olmak fit olmak gerekli değildir. Yoga herkes içindir, her beden tipi Yoga yapabilir.

Derse Gelirken Ne getirmeli? Ne giymeliyim?

Hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayacak, çok sıkı veya çok bol olmayan, içinde rahat hissedeceğiniz kıyafetler sizi rahat ettirecektir.

Metin Arası Seperatör

Yoga dersleri  yalın ayak yapılır. Ders sonunda yapılan derin dinlenme zamanında giymek için ise dilerseniz çoraplarınızı yanınızda getirebilirsiniz.

Metin Arası Seperatör

Yoga derslerinde kullanılan mat, blok, kemer, bolster, battaniye  gibi malzemeler stüdyomuzda bulunmakla birlikte dilerseniz kendi malzemelerinizi de getirebilirsiniz.

Derslere gelmeden önce ne yapmalıyım?

Mümkünse derslerden 1 – 2 saat önce yemek yememiş olmak  tercih edilmelidir.

Metin Arası Seperatör

Belirli bir rahatsızlığınız var ise lütfen kayıt esnasında, gün içinde gelişmiş bir rahatsızlığınız var ise eğitmenimiz ile dersten önce durumunuzu paylaşmanız önerilir.

Ders başladığında ve Sonrasında ne Yapmalıyım? 

Mümkünse ders başlamadan 10 dakika öncesinde stüdyoda olmak

Metin Arası Seperatör

Ağır parfüm, kolonya,yağ karışımlarını başkalarını rahatsız etmemek ve alerjik bir reaksiyona sebep olmamak açısından kullanmamak

Metin Arası Seperatör

Ter ve ayak kokusu gibi bedensel kokularımız için gerekli önlemleri almak

Metin Arası Seperatör

Cep telefonunzu sesiz,  kapalı bir biçimde soyunma odasında/müdüriyete  bırakmak

Metin Arası Seperatör

Ders sırasında önemli bir şey olmadığı sürece konuşmamayı tercih etmek

Metin Arası Seperatör

Desten çıkmanız gereken  durumlarda kimseyi rahatsız etmeden çıkmak

Metin Arası Seperatör

Sizden sonra gelecek kişiler için malzemelerinizi uygun şekilde toplayıp yerlerine koymak